Дата и час: Пет Окт 22, 2021 14:10

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Фев 23, 2009 01:59 

Здравейте, казвам се Сашо, на 19 години съм. Напоследък взех често да се зачитам в сайта, а и форума попрегледах, и все ми се въртят в главата едни не много оптимистични мисли, които най-накрая се реших да напиша...после сигурно и ще допълвам като осъзная още нещо...
Първо нека кажа 2 думи за себе си, в добавка към горните. 4 години се занимавах с карате, като близо 2-3 заедно и с една колежка тук от форума и покрай тези занимания и хората, с които се срещнах винаги съм се интересувал от "Живота", което е много обширно понятие и ми е трудно някакси да го разнищвам, или по-точно, може би е по правилно да кажа, че почнах да се интересувам от Смисълът му...И ако преди 2-3 години някой ми кажеше, че съм щял да осъзная, че да ядеш плътта на други живи същества не е правилно, на мен човекът който питаше вегетарианците с изключително недоумение "Ама ти защо не ядеш месо?!?!" и за когото "етика към животните" си бяха просто едни думи без смисъл зад тях, каквито са "бруталност и жестокост" за почти всеки в съвременното ни общество, щях доста учудено да го погледна и попитам "Абе ти добре ли си, и що да не ям месо??"
В момента уча в Италия, страна, в която да се яде много месо е нещо напълно нормално, имайки впредвид и по-високият стандарт тук хората ядат предимно чисто месо, защото за тях не е никакъв проблем да си го позволят, особено като се има впредвид, че цената му не е по-висока от тази в България...Но това няма особено значение, по-важното за мен е, че познавам много и доста различни хора, във всяко едно отношение, сред които се сещам за 3-ма вегетарианци единствено. Но пък затова имам наблюдение върху различни характери и типове хора, за да стигна до извода, че колкото и да ни се иска, особено на по-голямата част от хората тук, Раят на Земята няма да настъпи, но всеки ще си плаща цената за това което прави още приживе, а може би и след това, но за тогава е трудно да се каже на този етап :cs: Не съм песимист, напротив, но смятам, че от както съществува, човечеството си е подписало смъртната присъда. За съвременният човек, да яде месо е толкова нормално колкото да яде зеленчуци...не, всъщност е по-нормално, защото ако ядеш зеленчуци само, то тогава значи си заек, а не човек...Ловът съществува откакто и човекът съществува, убийството на животно и използването му за храна и дрехи е било нещо напълно нормално още за първите хора. Да, но те са имали и по-различно отношение към това, защото ловувайки са рискували и собственият си живот, единствената разлика днес е, че "производството" на месо се е превърнало в ИЗВРАщЕНИЕ И ГЕНОЦИД за жалост...Но по-жалкото е, че малко хора го осъзнават. Та аз разделям хората на няколко типа, вследствие на моето наблюдение върху тях...

"ЛОШИТЕ"- да, това са тези, които убиват, тяхната ценностна система не съвпада с вашата и не можете да ги убедите, че животът на животното струва нещо друго освен определено количество пари за килограм. Сред тях има такива които убиват други хора без притеснение, а някои от вас си мислят, че могат да убедят всеки, че не трябва да се яде месо, защото се отнема живот :clapping: И? Историята говори как човечеството само се е изтребвало през годините, в многобройните войни и геноциди, престъпността ни залива отвсякъде,а някой се надига за правата на животните, това си е направо абсурдно.Но все пак ще се радвам да чуя вашето мнение за ХИщНИТЕ ЖИВОТНИ и тяхното място в природата, но може би за това ще трябва да се направи друга тема.
"НЕОСЪЗНАВАЩИТЕ"-И децата знаят, че пържолите и луканките не растат по дърветата, а идват от засмяните прасенца на опаковките им, но въпреки това едно е да знаеш, ДРУГО Е ДА ГО ВИДИш, това мога да го гарантирам от личен опит.По-голямата част от тези хора живеят цял живот в неведение, разболяват се от болестите, които днес се считат вече за нормални :em: , както е и нормално да се яде месо, и накрая просто умират...но ако в даден етап от живота си осъзнаят, то тогава някои от тях са "ДОБРИ, НО СЪС СЛАБА ВОЛЯ"-те просто вече не могат да се разделят с навика, за тях това, което тялото иска и е лесно да си набави от супермаркета или в ресторанта е по-силно от осъзнаването, че това не е правилно, защото така или иначе не биха наранили живо същество и са добри, но не достатъчно силни, за да се справят с обществото, което ги блъска в една посока, различна от правилната и би им се изсмяло върху по-различния избор, а те не биха могли да понесат такъв удар върху егото им. Трудно е да се изправиш и да тръгнеш срещу течението, но не е невъзможно, за част от нас обаче...Тези които са го направили са тези със "СИЛНА ВОЛЯ" или по-точно тези които не се водят само по първичните желания на тялото, защото са имали възможността по един или друг начин да видят истината и да си дадат сметка, че за тях ПРИНЦИПЪТ Е ПО-ВАЖЕН ОТ НАВИКА, още повече, че навикът вреди, но тази информация не е много разпространена...Тогава се появяват тези, които смятат, "чЕ ТЯХНОТО ЗДРАВЕ И ЖИВОТ СА ПО-ВАЖНИ ОТ ТЕЗИ НА ЖИВОТНИТЕ И ЗАТОВА ПРОСТО СЕ НАЛАГА ДА ГИ ЯДАТ, ВЪПРЕКИ чЕ ПРИЗНАВАТ, чЕ УБИВАНЕТО НЕ Е МНОГО ПРИЯТНО :ei: ", аз също бях в един прериод от тези хора, които просто са целенасочено дезинформирани, много такива познавам и сега, те смятат, че няма да бъдат толкова здрави, ако не ядат месо, а не свързват дори и сегашните си не особено тежки проблеми със здравето с това, което ядат ежедневно...Жалко е наистина, много е жалко да си убеден, че правиш нещо, което ти помага, а в същото време сам си вредиш...и при това да не е твоя вината, че си попаднал в такива обстоятелства и такава среда...
Друга категория хора са тези, които "НЕ ИСКАТ ДА СЕ ЗАМИСЛЯТ", защото ги е страх, че ако видят това което се случва наистина, ще трябва да направят усилие на волята си, за да променят хранителните си навици, защото ако не го направят, ще се чувстват гузни и виновни по някакъв начин и ще искат да забравят това което са видели. И го правят, това също е много жалко, но пак често срещано...
Има и такива, които просто "НЕ ОБИчАТ МЕСО", по същия начин както някои от нас не обичат броколи или лук, но ето доколко обществото ни е променило начина на мислене, че аз например доскоро не знаех, че има хора, на които не им харесва месото, мислех че е вкусно на всички :ei: но изглежда тези хора не го ядат, не толкова защото са водени от етични или здравословни принципи, а може би защото са по-"сензитивни" към света и е нормално мъртвата плът да не ги привлича особено, би трябвало да е нормално за всички.

Не е много точно описанието и разделението ми, но това ми дойде сега наум, с две думи аз така виждам нещата, така ги усещам, после като се сетя още нещо, ще допълня, не обичам много да пиша и размишлявам, въпреки че второто често ми се случва без да го искам, но пък май е за добро...А пък като го споделя може и да ми олекне малко на душата, не знам, ще видим.
И в заключение към представянето ми: Не съм вегетарианец, все още, въпреки че дори и най-близките ми хора, само като чуха, че не ям месо, с изключение на риба(за сега) ме "заклеймиха" веднага като такъв. Не че ме обижда или пречи, напротив :good:
Сравнително скоро, някъде от края на септември 2008 реших окончателно да не ям месо, с изключение на такова идващо от водата, като до преди това някъде около 1 година може би се чудех и се опитвах да променя нещо, и в известен смисъл успях, но не съвсем, защото семейството и обществото ме бяха хванали здраво и не ми даваха да мърдам много много, но през този период осъзнах и осмислих доста неща и почти веднага когато си дадох сметка, че вече живеейки сам съм много по-свободен, сложих принципите в действие, но пак благодарение на външен подтик, защото както споменах по-горе:някои неща лесно се забравят особено като ти е толкова вкусно да ядеш хамбургери...И да, въпреки че се считам за един от хората със силна воля и неугаждащите на капризите на тялото, средата, в която се намирам в момента не ми позволява засега дори и да си помислям за веганство, но това е друга тема, която не ми се обсъжда в момента. Един ден нещата ще си дойдат на мястото, и ще се радвам да служа за пример на хората около мен.
По-здрави и до скоро :thumbsupsmiley:

"While the days go by
I'm gonna change my life that's right
While the days go by
I wanna change my life"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 23, 2009 13:03 
Аватар

Здравей, Сашо!

Много ми беше приятно да прочета всичко, което си написал! Благодаря ти, че споделяш мислите и тревогите си с нас! :)
Толкова си млад, а вече така осъзнат - прекрасно!!
Искам да ти кажа, че не си сам, нито в размислите си, нито в това, към което се стремиш!
Мисля, че всички ние ежедневно се сблъскваме с всички типове хора, които си описал. И въпреки че те се срещат предимно доста по-често, отколкото вегетарианците и осъзнатите хора, но точно това трябва да ни стимулира да разпространяваме веге идеологията в света.
Ясно е, че нещата, такива каквито са в момента, не са в реда си. Не живеем според природните закони, че дори според вселенските, затова тук цари хаос, хората са потиснати, депресирани, объркани, стресирани, отчуждени....... Да, историята показва, че откакто свят светува, се ловува, но показва и други неща. Първо, аз съм убедена, че ловът, оттам убийството на животни за каквито и да били цели, е дошло в последствие, разбира се от невежеството на хората. Не мисля, че има оцеляла цивилизация на Земята, която се е градила на жестокост, власт, варварство.... Затова и уж великата Римска империя се е сринала. Затова и всяка, абсолютно всяка следваща (както всички предишни) ще изчезват, ще гинат, ако се градят на жестокост - към хора, към животни, към каквото и да било. Основният проблем на сегашната ни цивилизация, е избиването и отношението към животните като цяло. Защото е в невиждани размери. Убиваме повече животни, отколкото се избиват хора на война. Имаме още време да се спасим!!! Имаме време да променим навиците си, да променим сърцето си, да осъзнаем, че пътя, по което сме поели е много погрешен и няма да ни доведе до никъде. Благодаря ти, че загатваш по-дълбоки аспекти, както на вегетарианството (веганството), така и на начина на живот на всеки като цяло. Може да отворим тема и за по-духовните страни на Живота... :ct:

За себе си съм осъзнала, че е много важно да не спирам да разпространявам веге идеологията на който мога и който срещна, независимо как ще реагира и как ще му се струва. Важното е информацията да протича, хората дори да свикват с тази мисъл, че вегетарианството набира все повее сили и надявам се, съвсем скоро да вземе предел в света. Виждам и как много, наистина много хора са готови за тази идея, тя е вътре в нас така или иначе, но просто не знаят!! Няма достатъчно информация, не се знае почти нищо за вегетарианството. Някои хора дори не си дават сметка, че животните изпитват болка. Просто никой не ги е научил, никой не им го е казал. Затова, трябва да правим каквото можем, за да си помагаме взаимно да израстваме и да се отваряме към изконните истини, към които принадлежим. Докато се лее кръв на тази Земя, щастие няма да видим...

(ще продължа след малко, отвори ми се работа, но искам още някои неща да напиша...)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 23, 2009 21:22 
Аватар

Ето ме пак....

Вече си загубих мисълта, но.... ще се опитам да захвана отнякъде...

Не мисля, че сме загубени. Имаме шанс да променим настоящата картинка, да преобърнем нещата и да поемем в правилната посока, която включва уважение, обич и състрадание към всичко живо, а дори и неживо.
Ти сам виждаш, че не е лесно да се поеме по този път, особено, ако не си подкрепян от никого. Но и не е лесно, и всъщност е много лесно. Разбира се, най-лесно е, ако човек има поне няколко съмишленика около себе си. Между другото, преди няколко години, когато бях само вегетарианка, се запозна с две сестри италианки, бяха дошли за малко в БГ. Те бяха веганки, и бяха станали от раз такива, не са били никога само вегетарианки. И като ми го казаха, бях супер учудена. На онзи етап от живота и развитието си, си мислех, че е невъзможно човек да бъде веган в нашия свят - толкова много млечни продукти навсякъде и във всичко. Знаех, че някога ще стана и веган, но си мислех, че чак като остарея или поне след 10 години ще стана. Обаче, сега, виждам колко е лесно и естествено е да си веган, разбира се, всичко е въпрос на навик и информираност, оттам вече на разбиране и отваряне към истинността на фактите. Мога ако искаш да ти дам контакти на двете италианки, така, за малко веге подкрепа :)

И съм сигурна, че постепенно ще откажеш и рибата и ще станеш пълен вегетарианец! Поздравления за смелостта ти да бъдеш срещу течението и да отстояваш разбиранията и ценностите си! Смело напред! :thumbsupsmiley:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа