Дата и час: Сря Дек 01, 2021 08:48

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Стани веган!
МнениеПубликувано на: Нед Яну 18, 2009 19:12 
Аватар

“Можеш ли да стоиш и гледаш, докато острието се спуска през техните гърла, телата им са окачени с главата надолу, докато са още живи и така те кървят до настъпването на смъртта. Можеш ли да стоиш и гледаш пасивно, докато те биват зашеметявани с електрически ток и големи куки се закачат през техните тела.

Погледни ги докато се мъчат и кажи, че това не ти въздейства? Можеш ли да стоиш и гледаш как пребиват животно до смърт? Огромна брадва се забива в техните трупове. Как по дяволите можеш да стоиш и гледаш как живота се превръща в продукт, или как дете се взима от неговата майка, за да бъде следващото, което ще последва тази ужасна участ. Това са живи същества, а не продукти. Това са крави, не говеждо. Това са прасенца, не свинско. Това са пилета, не пилешко. Това са теленца, не говеждо. Това са животи, не продукти. Те са живи същества и заслужават да бъдат свободни. Не просто безгласни жертви на един смъртоносен процес, в който ние претендираме за превъзходство.

Всеки от нас може да направи нещо за да спре този геноцид, а това става като се започне на индивидуално ниво. Нека направим избора да се надигнем срещу неправдата и да не се предаваме, докато не бъде затворена и последната промишлена животновъдна ферма! От момента, когато тези животни се раждат започват техните беди. Те ще бъдат искани заради тяхното месо, мляко, яйца, тяхната козина, тяхната кожа… ще бъдат затворени в клетки или в окачени нависоко кафези, а в зависимост от техния пол някои просто ще бъдат оставени да умрат. Хранени с еднообразна диета или преработени отпадъци. Ще бъдат инжектирани с хормони и лекарства, за да бъдат запазени живи. Затворени и заставени да вдишват зловонието на огромно количество от техните собствени изпражнения. Някои ще станат агресивни и невротични, заради липсата на свободно пространство, в което да се движат. А след като свърши производителният живот на животните насилвани, заради техните яйца и мляко, те ще бъдат пратени на заколение с надеждата да бъдат консумирани от мен и теб. Изпратени в кланицата, където скоро ще бъдат наречени “месо”. Вонята на кръв и карантии ще се разнася из цялото помещение около техните тела. Но те ще са още в съзнание и ще виждат окачените животни пред тях, и ще чуват техните предсмъртни агонизиращи ревове. Представете си терора в техните глави, когато виждат своите семейства как биват избивани. Тяхната кръв се стича през твоите жили. Чуй техните писъци, изпитай тяхната болка! Махни превръзката от своите очи! Нямаш право да отнемаш чуждия живот! В името на изгодата тези животни са жертви на нашата алчност. Защо да подкрепяме насилието за “продукт”, от който не се нуждаем? Да спрем за момент и да погледнем в техните очи. За да осъзнаем своята вина е достатъчно просто да погледнем начина по който те умират.” -текст: Contravene

Освобождението на животните от всякакъв вид експлоатация би довело до освобождение на хората и природата. В очите на животните, човекът не е нищо повече от жесток тиранин, експлоататор и убиец. Той се отнася с тях сякаш те му принадлежат. Убива ги за храна, производство на дрехи, експериментира върху тях в името на “науката”, дори ги запраща в космоса. След това най-гордо се обявява за господар на Вселената и “венец на природата”. Но той е създаден от природата и е неразривна част от нея, също както всички останали живи организми на тази планета. Човекът преустройва Земята както му е угодно, играе си на Господ, опитва се да опитоми природата. Генно модифицирани организми, месо и мляко от клонирани животни, нитрати, огромни ферми за развъждане на животни, реки пълни с отпадни води, черни облаци в небето - това е една визия за бъдещето, но само в случай, че планетата ни не бъде унищожена от ядрена война преди това. Целият свят е в ръцете на човечеството. Когато избиваме безброй животни, отсичаме безброй дървета и си играем с природата си мислим, че можем да контролираме всичко. Чрез нашата арогантност ние просто се приближаваме сигурно към неизбежният край. Ние сме първият и може би последният вид, който ще еволюира до точката на своето самоунищожение. Но ние сме и вид, който притежава силите да промени този ход. Вече стотици хиляди години човек броди по планетата Земя. И докъде сме достигнали? Изразходваме земните ресурси, променяме биосферата, поробваме и се избиваме едни-други, убиваме безброй животни в името на модерната цивилизацията. Ние сме интелигентни животни, които доминират над света като едни чудовища. Всеки живот е важен. Всички сме виновни за това, което се случва, но е въпрос на индивидуално решение как всеки един от нас може да направи нещо по въпроса. Да промени своята диета по етични причини, да заеме позиция срещу несправедливостта, да бойкотира продукти, произведени чрез експлоатация и кървави процедури - да вземе тези решения няма да бъде продиктувано от някаква мода или да впечатлиш другите, защото в крайна сметка всеки отговаря сам пред себе си. Да бъдеш веган не означава да се мислиш за по-различен, “по-чист” или нещо повече от другите, а просто да уважаваш живота и да ти пука за разпадащият се около теб свят. Веганството е състрадание към всички форми на живот, а не религиозна догма или просто списък с “лоши” продукти, които трябва да се бойкотират.

For who we are we pledge our resistance,
our pledge is VEGANISM.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Стани веган!
МнениеПубликувано на: Пон Яну 19, 2009 03:59 
Аватар

РАЗКОШНО казано!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Яну 19, 2009 22:34 
Аватар

7 Generations написа:
Всеки от нас може да направи нещо за да спре този геноцид, а това става като се започне на индивидуално ниво.
И докъде сме достигнали? Изразходваме земните ресурси, променяме биосферата, поробваме и се избиваме едни-други, убиваме безброй животни в името на модерната цивилизацията.
Да бъдеш веган не означава да се мислиш за по-различен, “по-чист” или нещо повече от другите, а просто да уважаваш живота и да ти пука за разпадащият се около теб свят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 21, 2009 11:44 
Аватар

Крайно време е хората, смятащи се за по-интелигентни, по-разумни от животните да започнат да мислят, каква е историята на пържолата в чиниите им, на коженото яке в гардероба им- зверска, кървава история. Но на тях не им харесва да мислят за това, дори се сърдят, ако им кажеш, защото им разваляш апетита, а пък и то видиш ли вече нямало значение, защото то животното нали вече така или иначе е убито.
Направо ме е срам, че съм човек. Уж сме еволюирали-друг път, паднали сме толково ниско. Да смяташ животните за `неща`, който не изпитват болка, или дори и да изпитват, те нали за това са създадени-да бъдат измъчвани, убивани за храна, дрехи, удоволствие. Нима има друго животно което би убило за удоволствие-не няма. Само човешкия мозък е в състояние да измисли толкова жестоки, извратени начини за мъчения.
Просто нещата се случват много бавно- дадоха права на цветнокожите, дадоха права на жените, но колко животни ще бъдат брутално избити, докато и на тях има се дадат права? Право на живот

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 08, 2009 14:44 
Аватар

Значи аз спадам към вегетарианците.Иначе ям храни от животински произход мляко,кашкавал и разни такива,защото без хич не може - и без това съм доста слаба.
Не го правя заради диети или за да се харесам на хората - това е мой личен избор,в началото беше заради природозащитни идеи - наистина смятам,че е извратено да си гледаш едно животинче,няма значение дали крава,прасе или кокошка,да си му говориш всеки ден и то да си свикне с теб,и на някой празник да му теглиш ножа и да го изядеш.Това е едната страна.
Не съм съжалила и за миг за тези десет години че станах вегетарианка,по този начин съвестта ми е чиста към животните,а и предпазвам организма си от холестерол и примесите и оцветителите,които започнаха да слагат в месото.

Доказало се е много пъти през годините,че човека е най- големият хищник.Ние не убиваме за да се храним,ние убиваме защото можем.Не искам да съм в този процент убийци,които вредят на околната среда,застрашават редките видове и убиват животните по особено зверски начини.Въпрос на гледна точка.

We are Hate Crew,and take no shit

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 18:36 
Аватар

Цитат:
Значи аз спадам към вегетарианците.Иначе ям храни от животински произход мляко,кашкавал и разни такива,защото без хич не може - и без това съм доста слаба

Не е вярно. Без хич може. А това дали си слаба или пълна не зависи от това дали ядеш продукти на убийства, изнасилване, или от природата. Невинни животи - всяка крава, овчица, прасе, кокошка или пиле, гледани като продукти, които ще се появят на щанда в магазина или на масата в чиния, отглеждани само, за да бъдат заколени, експлоатирани (в това число за мляко, яйца...) и консумирани, това е бруталност. А бруталността трябва да бъде морално отхвърляна. Моралът на 21 век диктува, че прогресивния начин на живот трябва да бъде веганския.

go vegan! :hg:

For who we are we pledge our resistance,
our pledge is VEGANISM.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 19:46 
Аватар

Истината е, че най-висшата причина, поради която човек може да реши да стане вегетарианец, е от състрадание и от уважение на всеки един достоен живот. Това трябва да е водещата ни мотивация да излезем от тази лудост, в която живее човечеството.
Но, въпросът е, че (ако се водим най-вече от това) вегетарианството не е достатъчно. Животните, гледани за мляко и млечни продукти, страдат дори повече от тези, гледани за месо. Научих покъртителни неща за тази жестока млечна индустрия.
Но ще загатна и други аспекти. Не знам дали знаете, но в млечните продукти слагат неща, които да ни пристрастяват към тях. Затова е толкова трудно човек да се откаже да ги яде. Спомням си как беше и при мен, по-трудно се отказах от тях, отколкото от месото и яйцата, най-малкото защото сме заляти с тях. Но, знаете ли, известно време, след като не бях яла със седмици млечни, когато вкусих пак от тях, просто щях да повърна (съжалявам за израза). Цялото ми същество не желаеше дори да ги помирисва, камо ли да ги слагам в тялото си.
Споделям ви това, защото не е трудно да бъдеш веган. Всяка една промяна на даден навик в самото начало изглежда непосилна, но никога не е неизпълнима. Даже обратното, такива промени са благодат не просто за нас, не просто за здравето ни, те спасяват животи!!! Няма по-прекрасно чувство на тази Земя от това да знаеш, че не причиняваш страдание и смърт, и агония, че не си част от едно пълно безумие и обърканост, от едно сляпо живеене....

Разбира се, бих насърчила всички вегетарианци да опитат да бъдат вегани, защото знам всичките лични ползи от това, но нещата се простират далеч извън нас. Цялата свързаност, цялата верига, която следва от един наш прост избор -- о, заслужава си да се замени парчето със сирене с парче тофу; чашата мляко с чаша ядково такова....

Ако някой реши да пробва, нека сподели как се чувства. Или ако се чуди какво да яде или с какво да замени нещо - пишете! Ще е чудесно да си споделяме и да вървим заедно по този път, за да е по-лесно в началото. След това става толкова леко и приятно, че човек се чуди как е живял преди... :)

Последна промяна Radula на Сря Фев 11, 2009 21:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 20:15 
Аватар

7 Generations написа:
Цитат:
Значи аз спадам към вегетарианците.Иначе ям храни от животински произход мляко,кашкавал и разни такива,защото без хич не може - и без това съм доста слаба

Не е вярно. Без хич може. А това дали си слаба или пълна не зависи от това дали ядеш продукти на убийства, изнасилване, или от природата. Невинни животи - всяка крава, овчица, прасе, кокошка или пиле, гледани като продукти, които ще се появят на щанда в магазина или на масата в чиния, отглеждани само, за да бъдат заколени, експлоатирани (в това число за мляко, яйца...) и консумирани, това е бруталност. А бруталността трябва да бъде морално отхвърляна. Моралът на 21 век диктува, че прогресивния начин на живот трябва да бъде веганския.

go vegan! :hg:

Ако аз ям млечни продукти например не вредя на животните.Така или иначе те се използват от хората за храна.Това,че има изродски постъпки не ме прави виновна за съдбата на някои животински видове.
А липсата на калций в организма,който се набавя именно от млечните продукти е причина за появата на болести като остеопорозата.След 25 годишна възраст организма спира надграждането на веществата и ако калцият не е достатъчен костите започват да се чупят просто като стоиш.

Ако не трябваше животните нямаше да са създадени да дават мляко.Така или иначе представи си какво би станало ако след като се напасе една крава не се издои?Причиняваш й агония и смърт ако не я издоиш и не се грижиш за нея.

We are Hate Crew,and take no shit

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 21:00 
Аватар

Aries, не съм съгласна с теб.

Кравите не са създадени да дават мляко. Все едно да кажеш, че жените са създадени, за да се бозае от тях. Като всяка майка, и кравата е пригодена да дава мляко ЗА МАЛКИТЕ СИ, а не за нас хората. Когато кравата произведе повече мляко, отколкото е нужно, за да изхрани теленцата, да, тогава може това мляко да се ползва, но за човешките БЕБЕТА, чиито майки по някаква причина нямат достатъчно или никаква кърма, за да ги хранят. В този смисъл, кравата е наистина много благородно същество.

Калцият от млечните продукти не се усвоява от организма, защото ензимът в тялото, който го разгражда, го имаме само до 3-год. възраст (Логично!). След това млякото не се усвоява добре и се получават вредни натрупвания и то точно по костната система. Също така е доказано, че в страни като Америка или Зап. Европа, където се консумират много млечни продукти, има огромен процент заболеваемост от остеопороза в сравнение със страни като Китай и други азиатски, където не консумират такива и там тези болести са рядкост.

Най-добре се усвоява калцият от растителен произход - това просто е факт.

И да кажеш, че като ядеш млечни продукти не вредиш на животните, е все едно някой месоядец да си мисли, че няма нищо общо с убиването на животни за храна. Докато се търси мляко, ще има жестокост при неговия добив и обреченост на кравите.

Разбира се, изборът си е твой!! Но действителността е друга.

Последна промяна Radula на Чет Фев 12, 2009 21:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 21:25 
Аватар

Смятам за погрешно мнението, че животните са създадени за да бъдат или дават храна. Да, създадени са да дават мляко, но кравето мляко е за теленцата, овчето за агънцата, за хората е кърмата. Просто човека в извращението си е стигнал до там, че да пие кърмата на други животински видове. И нещо повече дори го приема за нормално. А ако аз направя сирене от кърмата си например, всички ще решат че е изратено. Може и така да е, а защо тогава сирене от кърмата на кравата да не е извратено.
Твърдението за млякото и калция е доста погрешно. Калции можеш да си набавиш в пъти повече от сусама например.
Aries, ти сериозно ли смяташ че ако не са хората да издоят кравата тя ще агонизира и умре? Ами дивите кози например, тях кой ги дои? "Млекопроизводството" в естествена среда се основава на търсене-предлагане. Така е при животните, така е и при хората. Аз например имам бебче на 3м. Когато беше новородено и изпиваше едва 30мл, толкова произвеждаха и гърдите ми. Сега вече се нуждае от 150мл и толкова има :)
Ако реша да отбия бебето сега, производството на мляко постепенно ще спре, а няма просто гърдите ми да екплоадират :ap: а ако искам па продължа да кърмя докато бебето стане на 3г, толкова време ще произвеждам мляко. Надявам се си разбрал(а сравнението.
Е, ние май не сме много по-различни от животните

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 57 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа