Дата и час: Чет Дек 09, 2021 15:55

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Яну 23, 2009 20:19 
Аватар

Здравейте, ще ми бъде интересно да споделите, дали консумирате гъби. Да, те не са животински продукти, но не са и растения все пак, така че мисля че въпроса ми е основателен. Аз лично не ям гъби, а и по-голямата част от обкръжението ми вегета също.
Впечатление ми прави, че във всички Йога книги гъбите се причисляват към тамастичната храна, също толкова вредни както месото и яйцата примерно:
Статични (тамастични) храни са месото, рибата, лука, чесъна, яйцата, гъбите, алкохола, цигарите, наркотични вещества, а също и ферментирали стари, консервирани или развалени храни. Те трябва да бъдат избягвани от хората, стремящи се към здраво тяло и извисяване на съзнанието .
Някои вегетарианци считат гъбите за един алтернативен източник на белтъчини, заместващ месото. Наистина, гъбите са много богати на протеини, но цялостното им въздействие върху организма и ума може да има токсичен ефект. За разлика от други растения, живеещи чрез фотосинтеза, извличайки енергия от слънчевата светлина, в гъбите липсва хлорофил и те не могат да използват слънчевата енергия. Ето защо те трябва да набавят хранителни вещества от мъртви растения, мъртви животни, животински изпражнения и др. Извличайки енергия от смъртта и мрака, те пренасят тези статични сили и качества директно към консуматора. Известно е, че дори и най-скъпоструващите видове ядливи гъби са трудно смилаеми, ако се приемат в по-големи количества и причиняват ленива умствена дейност, сънливост и физическа летаргия. В много случаи количеството енергия, необходимо за да се извлекат полезни хранителни вещества от гъбите е по-голямо от самата извлечена енергия .
И така, как е при другите вегетарианци/вегани?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Яну 24, 2009 11:13 
Аватар

Аз лично ям гъби рядко. Определено не смятам, че е вредно колкото месото например и че пречат силно на духовното извисяване.
Не бих ги препоръчал като основна храна, но също както сладките храни, за разнообразие може да се хапва понякога.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2009 01:38 
Аватар

Поли, интересно е това, което казваш за гъбите. Не съм се замисляла и не ми е попадала досега такава информация. Лично аз ям рядко гъби, просто така се случва. Но, ако разбера, че не са чиста (веге) храна, ще прекратя изцяло консумацията им. Благодаря ти за споделеното!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 04, 2009 22:55 
Аватар

И аз ям гъби,за пръв път чувам,че може и да не са толкова полезни,разбира се не съм маниачка и си похапвам рядко,но ще взема да поровя из нета и да видя какво казват хората:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 04, 2009 23:18 
Аватар

Аз например не ги усещам много добре. Но това навярно е за собствения ми организъм.. нещо твърде персонално :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Апр 07, 2009 21:20 
Аватар

Значи прочетох няколко темички и навсякъде пише,че вегани консумират гъбки

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юли 21, 2009 13:27 

Според мен гъбите са амбалаж за храносмилателната система и освен да навредят с нищо друго няма да помогнат,освен да напълнят стомаха дотам,че да не изпитва глад за в момента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юли 21, 2009 14:04 

ето една много вкусна вегерецепта-400 гр овесени ядки 2 с.л.брашно,1 ч.л.сол,магданоз,копър,джоджен.Ядките се киснат за 30 минути в гореща вода,прецеждат се през гевгир,смесват се с брашното и подправките,пържат се в малък съд с нерафинирано олио само от едната страна.Добър апетит!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юли 21, 2009 23:36 
Аватар

Благодаря за подробнонаписаната рецепта. Това всъщност за веге кюфтета от овесени ядки е, нали? Че да не съм се заблудил. :ok:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юли 22, 2009 16:59 

Да,това са овесени кюфтета,само не споменах,че не се оформят като топчета,а се гребват с намаслена лъжица.Това е любимата ми рецепта,много е вкусна и полезна затова я споделих с вас.Ако някой иска да напише някоя изпробвана вегерецепта,много ще се радвам!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 11 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа