Дата и час: Пет Окт 22, 2021 15:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Юли 15, 2009 13:21 
Аватар

Здравейте приятели, искам да обсъдим една идея, която се зароди в мен след като неколкократно съм заставала пред избора да ям месо или...да стоя гладна. Давам за пример болницата в която раждах. Постъпих там частно и ми беше дадено меню с 2-3 различни ястия на ден, като всички те бяха с месо. Аз предварително бях заявила, че съм вегетарианка и попитах дали не може да ми се осигури вегетарианско меню. Отговора беше да махна месото от чинията и да ям каквото остане... Същото се случва и с децата ни вегетарианци, които нямат никакъв избор в детските градини. Положението не е много по-различно и в училищните столове, където ако има въобще вегетарианско ястие, то е доста неприятно изглеждаща яхния с незнайно съдържание. В самолетите, ако не си заявил предварително вегетарианско меню избора е между червено и бяло месо...и примерите съвсем не свършват.
И така, съгласно текста на чл. 6 от Конституцията всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Освен това, всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние. ....
И така, не мислите ли че на една доста голяма част от хората в България системно им се нарушават правата, просто защото по силата на убеждения или на религиозна принадлежност са станали вегетарианци. Според мен трябва сериозно да се замислим за евентуално дело срещу държавата, а и евентуална законодателна инициатива, с цел осигуряване и защита на равни права на вегетарианците за нормално хранене. Според мен абсолютно ненормално е това, че във всички заведения за обществено хранене, болници, детските градини и ясли, в училищата, затворите, въобще във всички обществени заведения не е задължително осигурено вегетарианско меню. Това превръща вегетарианците в дискриминирани хора. Според мен е нормално, както по аналогия се осигурява със закон зона за непушачи във всички обществени заведения, да се осигури със закон възможността за всички вегетарианци, ако попаднат в болнично заведение, ако влязат в ресторант, ако си дадат детето на детска градина, ако влязат в стол, бензиностанция и където и да било да могат да имат избор поне от няколко ястия, така както е за всички месоядци. Ако идеята ви се струва добра, можете да я споделите и с други хора, както и с такиваработещи в областта на правото и можем да помислим как да се раздуха проблема, да се наемат адвокати с опит в защита на човешките права и т.н.
Мисля че проблема е наистина сериозен, а правото е на наша страна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юли 15, 2009 18:46 
Аватар

Оао, много добра идея!!!!!!!!!!!!!!!
Като не се сещат да ни го дадат по право, ще си го искаме! :victory:

:heart:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юли 15, 2009 20:06 
Аватар

ВЕЛИКОЛЕПНА ИДЕЯ!!!!! :dy: :cz:

Още днес ще говоря с един познат адвокат! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Сеп 18, 2009 18:29 

Radula, какво стана, говори ли с твоя познат адвокат?

Това наистина е добра идея. Надявам се някой ден в България навсякъде да се предлага вегетарианска храна, а не като седна в заведение и да няма какво да поръчам. С децата в градините и училищата пък е направо ужасно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 07, 2009 21:56 
Аватар

Страхотна идея! Трябва веднъж завинаги да им се каже на дебелите лелки с мазни пръсти, че има такова нещо като вегетарианството. Все още не ми го побира акъла как тези хорица не могат да си представят храната без месо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 20, 2009 13:42 
Аватар

Шанти написа:
Radula, какво стана, говори ли с твоя познат адвокат?

Шанти, говорих! :)
Съвсем скоро ще се срещнем тримата с Поли, за да обсъдим подробностите. Няма да ни взима пари, също така :en:
Ще ви държа в течение какво става...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 20, 2009 15:45 

Аз мисля, че по този въпрос промяна може да настъпи с натиск от страна на общественото мнение. Хората като нас, които са вегетарианци, знаят, че няма да намерят подходяща храна навън и изобщо не си правят труда и да търсят. Това е част от проблема. Някак все едно не съществуваме, защото се опитваме да си търсим решения по заобиколен начин. Ето например, за 50-ти път на семеен празник се опитваме да скалъпваме домашни сладкиши (нищо лошо, те са прекрасни), вместо да поръчаме готова торта. А такава веганска няма. Има в сладкарница Неделя една домашна торта се води, без яйца, само че бисквитите, които използват за блата съдържат яйца, а това го знам, защото ходих в цеха лично и ги накарах да изровят опаковките на бисквитите. В друга сладкарница Двете фукли (от която съм много доволна), махат всички яйца при уговорка със самите сладкари в цеха (те са много отзивчиви), но човек незапознат със съставките на една торта, няма да се сети да каже да не слагат желатин или да използват растителен такъв. Такива няколко торти сме изяли в миналото. Да не говорим, че човек влизал в такива цехове знае, че вътре в едни големи съдове разбиват тесто с яйца и после в същите - без. Това е например, надявам се да има изключения. Изобщо от самите вегетарианци зависи тази нужда от храна без месо, без яйца или без животински продукти изобщо, да бъде заявена публично, при това достатъчно ясно. Едно предложение, което си струва усилията, е да се направи група във фейсбук и другите социални мрежи, която да събере голям брой поддържници и да се бори за приемане на ниво ЕС задължителен избор на храна без животински продукти във всички социални и обществени заведения. Това е съвсем реалистична кауза, която обаче трябва да се задвижи от самите хора, при това от голям брой хора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 20, 2009 17:46 
Аватар

Шанти, за тортите е лесно - може да си поръчаш вегетарианска/веганска в някой от веге ресторантите - Кринг и Back Home (другите май не изпълняват такива поръчки...), ако не искаш/не можеш да приготвяш нещо подобно вкъщи.

Група във фейсбук има на веге обществото, но е без каузи. Това е добра идея, може да направим и кауза, но същевременно да действаме и чисто в реално време...

Надявам се да се задвижат нещата с фондацията ни, като се срещнем с адвоката, ще разправям как е минало.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа