Дата и час: Нед Ное 28, 2021 22:48

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Апр 04, 2009 19:24 
Аватар

Здравейте,толкова се радвам,4е открих този сайт.Веган съм от около 7 месеца и попаднах на нещо много интересно.Веганите не яли мед,Защо?Стори ми се много странно.Интересно ми е също така,защо вегетарианците ядат яйца само от домашни кокошки?Кажете ми вие как се оправяте с балансираното хранене?Например откъде си набавяте витамин Б12,нямам си и идея от какви храни,които не са животински мога да го получавам,а напоследък се чувствам изморена,особено като прява упражненията си сутрин не ми достигат силите..Също така и желязото?Прочетох примерна диета ,но това означава ,че всеки ден трябва да ям спанак?Вие какво мислите?Ще съм много благодарна ,ако ми дадете идеи какво е добре да се хапва :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 04, 2009 20:19 
Аватар

Ами, и аз ям мед, въпреки че е експлоатиране на чуждия труд. :unsure:
Желязо- от спанака, да. Доста често си похапвам от него (просто обожавам зеления цвят :D)
B12 съм почти сигурна, че организъмчето ми произвежда точно толкова, колкото му трябва. Ама пък нищо не се знае...
Мисля, че трябва да следим повече витаещата страна на нещата- това как ги усещаме, а не буквално всичко, което пишат хората с титла пред името (или още по тъй без) по книгите (или форумите ;>). А и човешката психика е тооолкова податлива на влияния.

Дам, нищо не казах. Идеята ми е следната: помисли кое смяташ за редно и кое- не.. и смятам, че това ще смачка голяма част от въпросчетата, които те тормозят. :dy:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 04, 2009 21:45 
Аватар

Вегетарианците в най-чистия си вид не ядат мед, нито яйца, пък било то и от домашни кокошки!

Първо, защото не са полезни, както ни е втълпявано, и второ, защото и медът, и яйцата, си имат други цели, а не за да ни служат за храна. Имаме си достатъчно какво друго да похапваме, че и отгоре!!! :)

Витамини и протеини има колкото щеш в бобовите хранички, в зърнените, в соевите, в зеленчуците - ама такова разнообразие е, че само фантазия ни трябва!!! :aj:

И така - напред, вегани, в изкуството на храненето! :im: :specool:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 04, 2009 22:49 
Аватар

Съгласна съм с всичко което сте писали,но идеята и е ,че започна да ми става лошо,особено ,когато вкарам повече движение в ежедневието си.Случайно попаднах на статия в този сайт за витамин Б12 и какво се получава от липсата му ,затова и ми се струва,че определено имам липса.Става ми отпаднало и леко замаяно,незнам към кого дас е обърна,можеби трябва да си направя пълни изследвания на кръвата.вие правите ли си и колко често?Проверявате ли ,дали всичко е в нормата?За яйцата попаднах на това,че вегетарианците не ядат ,освен ако не са от домашни кокошки,може би ,защото другите са отглеждани при други ,нездравословни за тях условия,знам ли.А за меда?Какво му е лошото?Знам ,че е много полезен,заради пчелите ли е? :unsure: Може ли да ем посуветвате откуде мога да си наеря примерни семични менюта за вегани,които да съчетават всичко,коетое е необходимо за организма?
Това е засега от мене,благодаря за отговорите! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 05, 2009 00:05 
Аватар

Надявам се, си видяла в сайта този Наръчник за вегетарианци?
Ако не си, горещо ти го препоръчвам! Има всичко най-подробно какво е добре да се консумира!

http://ecovege.org/file-download/starterkit.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 05, 2009 10:35 
Аватар

sweety много ти благодаря,сега ще я прочета,виждам ,че вътре има всичко което ме интересува:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Апр 07, 2009 00:45 
Аватар

tedi написа:
Съгласна съм с всичко което сте писали,но идеята и е ,че започна да ми става лошо,особено ,когато вкарам повече движение в ежедневието си.Случайно попаднах на статия в този сайт за витамин Б12 и какво се получава от липсата му ,затова и ми се струва,че определено имам липса.Става ми отпаднало и леко замаяно,незнам към кого дас е обърна,можеби трябва да си направя пълни изследвания на кръвата.вие правите ли си и колко често?Проверявате ли ,дали всичко е в нормата?За яйцата попаднах на това,че вегетарианците не ядат ,освен ако не са от домашни кокошки,може би ,защото другите са отглеждани при други ,нездравословни за тях условия,знам ли.А за меда?Какво му е лошото?Знам ,че е много полезен,заради пчелите ли е? :unsure: Може ли да ем посуветвате откуде мога да си наеря примерни семични менюта за вегани,които да съчетават всичко,коетое е необходимо за организма?
Това е засега от мене,благодаря за отговорите! :)

Много приятели вегетарианци са си правили кръвни изследвания и са били изключителни. Аз не съм още, но до доктора ходех преди най-вече за бележки за отсъствия... :D
Ти спортуваш ли нещп? Замаяността може да е ниско кръвно налягане. Ако е от това, може да го подобри с повече тренировки и избягване на късно лягане. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Апр 07, 2009 21:15 
Аватар

vladokan,благодаря за отговора:)Спортувам всяка сутрин около час правя 45 минути тае бо и тренировки за корема ,краката и дупето:) всичко се равнява на около 1ч30м.В началото ,когато започнах,преди 1 месец,всичко беше супер,чувствах се изпълнена с енергия и просто летях :angel: но сега се измарям доста бързо..открих този прекрасен форум и попаднах на статия за витамин Б12 ,при липсата му ,човек се чувства изморен и се задъхва лесно,вие му се малко свят,имам чувство,че тези неща са ги писали за мене:)имам едни добавки на Б12,които не ми се искаше да пия,но започнах,защото се изплаших,че може нещо да не му стига на организма,не мога да кажа ,че виждам голяма промяна,но мисля ,че е по-добре.Включих и тофу в менюто си,за което не знаех,преди да открия този форум и съм много щастлива.Преди обожавах сиренце,сега обожавам тофу,така че вече няма проблем :) не мога да си представя,че 7 месеца съм живяла без него :ak: сега остава да включа и соевото мляко и може да се почуствам по-добре.За лягането...лягам си най-късно в 12 ,ставам в 8 и 30,мисля ,ч ее добре,но знам ли?Може кръвното да не ми е добре,на 13 ми предстоят пълни изследвания, надявам се всичко да е в нормата :unil: Знам ,че вегетарианците имат много по-добри здравословни показатели и ми се иска да се храня пълноценно,дано да не правя някакви грешки в храненето.Благодаря на всички за помощта

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 09, 2009 01:04 
Аватар

Скъпа Теди,

Относно яйцата - по принцип истинското вегетарианство, изключва както месо, така и яйца. Те са половин живот, яйцеклетка, предназначена да даде живот. Тези вегета, които ядат яйца, по мое мнение, не си правят добра услуга. Това за свободните кокошки е пълен мит. Краят и на едните, и на другите е един и същ. А и, нормално ли е да гледаш едно същество, за да взимаш това, което произвежда организмът му?

Веганството включва по-дълбока философия. Привържениците му не ядат тези и онези продукти, не само, защото не са полезни за здравето им, а от любов, загриженост, уважение към правото на живот и свобода на всички същества. Да, медът се води полезна храна за човека, но той си принадлежи на животинското царство.
Интересно е, че алергии се развиват само от храни, които не са ни присъщи. Има хора, алергични от лактоза, от мед... но не съм срещала човек, алергичен от плодове примерно :en: Това едва ли е случайно... :ct:

Относно Б12 и отпадналостта: Sweety и Camomile са изредили доста храни... Бих добавила повече сурови зеленчуци и кълнове! Всякакви зелени са много полезни, примерно коприва. Но сурова най-добре, да речем на салата....
Много е важно не само какво не ядеш и е добре да добавиш, а и какво ядеш в момента!! Пиеш ли кафе? Ядеш ли много храни, съдържащи рафинирана захар и подобрители?
Освен тофуто, в здравословните магазини ще намериш и много други соеви продукти, които може да ти допаднат, но моят най-искрен съвет е: яж повече пресни плодове и зеленчуци! Те са най-полезни, всичко има в тях и ни дават необходимата енергия.

И още нещо се сещам, може би наистина организмът ти жадува за зеленолистни зеленчуци. Те са изключително важни за нас!!!! Имаме огромна нужда от тях. Давам линк към едно много ценно клипче с информация по този въпрос (как се усвояват най-добре, защо са толкова важни и т.н). На английски е, дано знаете! :) Горещо препоръчвам да се изгледат! :cz:

http://www.youtube.com/watch?v=wzQrN-P1 ... annel_page ---Част 1
http://www.youtube.com/watch?v=SYSm1lyd ... re=channel ---Част 2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 09, 2009 21:21 
Аватар

Radula,благодаря за съветите,иначе съм напълно съгласна,с това което пишеш за яйцата.Аз не консумирам,но срещнах статия в която пишеше,че вегетарианци ядат яйца,но само от домашни кокошки и просто ми стана интересно.За съжаление в зеленчуците и зеленолистните няма Б12,това съм го проверявала,мисля,че пишеше само за соята ,но не съм 100% сигурна.От друга страна гореизброените са богати на желязо и наистина са много полезни,затова си хапвам доста от тях,много ги обичам:)Диетата ми не включва пържено,бяла захар,готварска сол, животински продукти,подравки ,като вегета,шоколад,което предполагам се подразбира (blush) бял ориз,и май в общи линии е това,ааа не си купувам нищо от магазина,като консерви итн.никакви консерванти и оцветители и Е-та:),без бяло брашно.Много добре се чувствам,откакто включих и тофу,усещам промяна,незнам дали не си въобразявам,дано не,но преди изобщо не ядях соя,а разбрах,че е доста полезна.Някой знае ли дали соевият сос е полезен или е бъркоч от захар сол ,оцветители итн.?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа