Дата и час: Нед Ное 28, 2021 22:01

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Месото на рибата
МнениеПубликувано на: Нед Окт 18, 2009 09:38 
Аватар

Аз съм лактоововегетарианец.
В тази тема искам да получа компетентна информация за месото на рибата- токсично ли е то както месото на птиците и чифтокопитните? Безпокои ме дали не допускаме грешка отказвайки се от него имайки предвид колко дълголетни и здрави са хората хранещи се с риба.
Може да ми пишете и на адрес: nomas@abv.bg
Благодаря ви предварително!
:post-69220-1140668970:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 18, 2009 11:36 
Аватар

Привет, nomas,
ще помоля да не пишеш едно и също в 5 теми. Всички хора тук са доста интелигентни и разбират, като прочетат от първия път :thumbsupsmiley: Форумът е достатъчно посещаван и като напишеш въпроса си в отделна тема, ще получиш отговор :) Моля, прочети правилата на форума отдолу:

/viewtopic.php?f=2&t=5

За рибите - Пълно е с дълголетници, които не ядат риба. Така че рибата не е условие за дълголетие.
За съдържанието на омега3 - в лененото семе е препълно с тях.
Лекари за Отговорна Медицина информират:
"Храните, богати на животински протеини, са причина хората да отделят повече калций от нормалното чрез бъбреците и повишават риска от остеопороза. Хората в страните с по-нископротеиново хранене имат в по-малка степен остеопороза и фрактури на бедрата крайниците.
По-голямото изхвърляне на калций увеличава риска от камъни в бъбреците. Изследователи в Англия откриват, че когато хората добавят около 150 грама риба (около 34 грама протеин) към нормално хранене, рискът от формиране на камъни в пикочните пътища се увеличава с близо два пъти и половина."
За чистотата на рибата - ако четете вестници и сте осведомени, натравянето с риба е често явление.
http://ecovege.org/images/stories/riba-otrovena17dushii.jpg
От етична гледна точка и чисто физически погледнато убиването на риба не е по-различно от това на други животни. Няма никаква разлика - и двете са чувстващи същества, със силно изградена нервна система и много сензитивни. Очевидно е, че рибата не е растение.
Изображение
http://ecovege.org/blog/263-istinata-za-ribite

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 18, 2009 12:15 
Аватар

Благодаря за отговора, съжалявам за спама в многото теми. Изтрий темата от местата, за които смяташ, че е неуместно и я остави само на едно място. Просто не бях сигурен кога ще бъде прочетена с оглед на активноста... За правилата- запознат съм като цяло, все пак и аз съм мод на едно място.
Както вече отбелязах- вегетарианец съм и няма нужда да ме апострофираш с дълголетници, които не ядат риба. Въпроса ми беше много конкретен- "Токсично ли е месото на рибата". Бих искал повече инфо по въпроса без лирични отклонения за милост, състрадание и омега 3. Все пак нали за това сме вегетарианци- от милост и състрадание...
До скоро! :good:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 03:33 
Аватар

Ако сме вегетарианци заради състраданието към животните, няма защо да игнорираме рибите, и реално да си задаваме този въпрос.
Добре, без отклонения: Рибното месо е богато на мастни киселини и с високи нива на холестерол. В него липсват и фибри. Много от рибите са богати на живак. Неядяйки риба се лишаваме главно от изброените горе вещества и убийство на животните, които живеят във водата.
С други думи браво - направил си добър избор като не ядеш риба :ok: :B1:

Fish and Fish Oil Linked to Diabetes Risk
http://www.pcrm.org/news/archive090814.html
Fish Consumption Presents More Risks than Benefits, Doctors Say
http://www.pcrm.org/news/release061017.html
http://www.pcrm.org/health/veginfo/esse ... acids.html

Fish for Essential Fatty Acids?

Some people may have heard that fish are good sources of essential fatty acids. However, the high amounts of fat and cholesterol and the lack of fiber make fish a poor choice. Fish are also often high in mercury and other environmental toxins that have no place in an optimal diet.

Fish oils have been popularized as an aid against everything from heart problems to arthritis. The bad news about fish oils is that omega-3s in fish oils are highly unstable molecules that tend to decompose and, in the process, unleash dangerous free radicals. Research has shown that omega-3s are found in a more stable form in vegetables, fruits, and beans.7, 8

Other Bioaccumulative Pollutants in Fish

There are four primary groups of pollutants in addition to the heavy metal mercury in waterways that accumulate in aquatic animals in concentrations many times higher than those in the water. Taken together, polychorinated biphenyls (PCBs), dioxin, chlordane, DDT, and mercury account for 96 percent of all fish advisories issued in 2002. Many other toxins, including other heavy metals and organochlorine pesticides, find their way into water and aquatic life as well.13

These pollutants are toxic to humans, fish, and other animals that consume and bioaccumulate them. Many of these chemicals are especially problematic, because they are not readily cleared from the body and accumulate over a lifetime. Thus, even if exposure is limited to a discreet period of time, the potential risks persist. According to the EPA, PCBs are known carcinogens in some species and a probable carcinogen in humans. PCBs also have been shown to disrupt immune function, cause learning disabilities, and disrupt neurological development; they may have endocrine effects as well. Furthermore, children born to women in fishing villages or exposed through occupational contact with PCBs have lower birth weight and lower weights for gestational age as PCB exposure level increases.14 Dioxins, too, are known carcinogens and have also been shown to cause liver damage, weight loss, and reductions in immune function, and to have a negative effect on early development and hormone levels.15 At high doses, human exposure to dioxins can result in a serious skin disease called chloracne.16 The main route of human exposure to dioxins is consumption of contaminated foods, especially fish and other products containing animal fats.17 Chlordane and DDT, an organochlorine, are pesticides that have been banned from use in the United States. Nonetheless, appreciable levels of these highly toxic chemicals remain in our waterways and bioaccumulate in fish.

Recent sources show that contamination with these pollutants is widespread both globally18 and domestically, especially in the Great Lakes region and the Eastern seaboard.13,19 In a survey of skipjack tuna from offshore waters around the world, Japanese researchers made an astonishing discovery. Organochlorines had contaminated every liver of every tested tuna, even though the fish came from a wide variety of locations, including Japan, Taiwan, the Philippines, Indonesia, Seychelles, and Brazil, as well as the Japan Sea, the East China Sea, the South China Sea, the Bay of Bengal, and the North Pacific Ocean. That researchers did not find even one uncontaminated liver illustrates how pervasive such pollution has become.18
Lessons Learned from Farmed Salmon

A consumer might think that farmed salmon would contain fewer toxins than sea or lake fish, since farmed fish live in a more controlled environment. But, at least in the case of salmon, the opposite is true. Researchers analyzed 2 metric tons of farmed salmon from major salmon-farming sites around the world for organochlorine contaminants and found that the levels of these toxic compounds are significantly higher in farmed than wild salmon.20 Scientists suspect that this concentration of toxins is caused by the practice of feeding these fish large volumes of contaminated fish remains.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 06:48 
Аватар

Благодя за изчерпателният отговор! :victory:
Аз и без това не ям риба, но исках да имам повече инфо за тях. Какво е мнението ти за яйцата? Напиши ми нещо и за тях.
До скоро! :good:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 20, 2009 13:29 
Аватар

Здравей и от мен, Номас!

По повод яйцата - и те, както и всички животински продукти са неприсъщи за нас хората. Изключително вредни за здравето и са причина за масова експлоатация на женски пилета и убиването по особено жесток начин на мъжки пилета.

Често когато са ме питали защо не ям яйца (особено преди да стана веган, като бях вегетарианка), нали животното не умирало, нали не знам какво си.... първото нещо, което искам да питам тоя човек е: А ти защо ги ядеш?? Яйцата не дават нищо, ама нищо полезно на организма ни, камо ли пък такова, което не можем да намерим в растителните храни. Това е едно на ръка. Кокошката може да не умира, давайки яйца, но това са си нейните яйцеклетки, предназначени да дават живот. Няма нищо по-ненормално да ядеш пържени яйцеклетки на омлет...

Второ, и най-важно, идея си нямаме какво се случва зад стените на фермите са животни - било то крави, прасета, кокошки..... Толкова жестокост, варварство, кръвопролитие и безобразие на едно място няма никъде другаде по света. Няма какво повече да говоря за това, предавания като това са достатъчно красноречиви: http://suprememastertv.com/stop-animal- ... 3&page=2#v

А преди няколко дни научих, че мъжките пиленца ги смилат живи в мелачка за приготвянето на гранулирана кучешка храна и подобрители.... Нямам думи!!! Наистина нямам. Не мога да разбира вегетарианците, които си намират причини да ядат яйца. От нас зависи всичко това да приключи. И да уточня, че това не е нападка към теб!! Радвам се, че питаш тези неща, за да се изясняват! Още повече и други хора ще четат.

Ако имаш други въпроси, свързани с яйцата или животинските продукти, всички ще се радваме да споделим опит! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 20, 2009 22:34 
Аватар

Здравей, Радула! Благодаря ти за изчерпателният отговор! Честно да ти кажа се погнусих от това, което пишеш за яйцата. Не зная много за тях като полезност/вредност освен, че имат доста холестерол. Даже наскоро четох някъде мнение, че ако някой вегетарианец прекалява с яденето на яйца, то...нахалос му е цялото вегетарианство. :ka:
А за клипа...нямам думи- издържах само 40 сек., а бях готов да го спра още на 21-та сек.
И така, ще се радвам да общувам с теб и всички вас тук и дано някой ден се реализира моята (навярно и вашата) мечта: Вегетарианството да се разпространи по целия свят; да влезе във всеки град, във всяко село, във всеки дом! :good: :angel:

П.С.
Има ли измежду вас последователи на Учителя П. Дънов?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 20, 2009 23:30 
Аватар

Здравей отново, Номас! :)

Аз (а съм убедена, че и всички останали) също се радваме, че повече хора се включват във форума и нашето светло веге семейство се увеличава! :dy: Просто прекрасно!!

А колкото до истината за яйцата и клипа.... да, потресаващи! Затова е важно да разпространяваме информацията за ползите от вегетарианството/веганството до колкото можем повече хора. Защото на никой не му е присъщо да се храни със загниваща плът, кърма или яйцеклетки на друг вид :dash3: Но не всеки, дори в нашия "развит" 21 век знае добре прикриваната истина за това, което стои в чинията му... Мисля, че ние вегетарианците и веганите сме длъжни на света, на събратята си и на останалите прекрасни живи същества, да говорим, споделяме и разпространяваме веге инфо колкото можем повече.... Това е начинът да се приближаваме все повече към общата си мечта за свят без жестокост, убийства и експлоатация и е напълно, напълно реално тя да стане факт!! Позитивната визия също е много важна според мен...

Та така :) Заедно напред! :cz:

А колкото до Учителя Дънов, имам познати вегета, които са му последователи (не познавам всички тук и не знам дали има и във форума). Аз лично също се занимавам с духовна практика, но при друг Учител :ct:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Ное 09, 2009 18:35 
Аватар

Бихте ли ми казали кои плодове могат да се ядят заедно и кои не трябва. Също така и за ядките.
Мерси предварително! :good:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа