Доклад,представен на скорошната годишна среща на Международната Комисия за Китовете разкри наличието на тревожни високи нива на токсични и тежки метали в китове кашалоти. Тези открития били резултат от 5 годишно изследване от намиращата се в САЩ изследователска и природозащитна група Алианс Океан, в което учени анализирали проби от тъкани, без да нараняват китовете, намиращи се в океаните на Земята, включително в много отдалечени райони.
Те открили, че пробите от кожата на китовете съдържат нива на токсични метали като кадмий, алуминий, хром, олово, сребро, живак и титан, които взети заедно са били най-високото открито количество в морски животни. Изследователите са предупредили, че здравето както на морския живот, така и на хората, консумиращи морска храна, може да е в риск, особено предвид вероятността вътрешните органи на китовете да са много повече замърсени.
Относно местоположението на замърсителите в пробите - те са била взети докато китовете са били в полярни региони, което предполага, че тези вредни метали са се разпрострели надалеч от мястото, откъдето са освободени. От по-голяма загриженост е фактът, че след като майките китове предават токсините на бебетата си, ситуацията става бедствена за следващи поколения.
Американският биолог и основател на Алианс Океан д-р Роджър Пейн заяви, „Целият живот в океана сега е зареждан със поредица от замърсители, повечето от които са освободени от хора... Не виждам никакво бъдеще за видовете китове освен изчезване. Те не са в ничие полезрение, нито в полезрението на правителството където и да е, а мисля, че трябва.”
За още информация:
Toxic heavy metals threaten whales
http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Payne |