Менхаден, риба, която играе важна роля в поддържането екосистемите на Атлантическия Бряг, страда от десетилетия от изчерпване от прекомерен риболов и глобалното затопляне.
Стотици милиони килограми менхаден се смилат за масло или за храна на прасета, пилета, домашни любимци и сьомга, като се използват и в омега-3 масла и червила, бои и други неща.
Както описват журналистът Пол Грийнбърг от Ню Йорк Таймс и американският писател Х. Брус Франклин, менхаденът е растителноядна риба, чиято консумация на водорасли всъщност пречиства огромни количества вода. Обаче, поради загубите на популация, места като Чесапийк Бей в САЩ сега са мътно кафяви и съдържат нарастващ брой мъртви зони.
Освен това, отпадъците от търговските свинеферми и птицеферми,плуващи в река Нюс в Северна Каролина, САЩ, са причинили голям цъфтеж на водорасли.С милиони менхадени, които се опитват наведнъж да изконсумират огромните количества водорасли, недостатъчният кислород в топлата вода ги кара да се задушават масово. Само през лятото на 2009, до 50 милиона менхадени бяха убити и изхвърлени на брега в река Нюс.
За отбелязване е фактът, че според експертите по храненето в американската клиника Майо, заместители на маслото,
получено от менхаден, съществуват под формата на масла на растителна основа като например лененото семе.
За още информация:
http://www.ethicurean.com/2009/03/23/menhaden/
http://www.indyweek.com/gyrobase/Content?oid=oid%3A407465
http://www.nytimes.com/2009/12/16/opinion/16greenberg.html?_r=2
|