ЕкоВеге Видео Канали:

 

Vbox видео за вегетарианство, веганство Youtube видео за вегетарианство, веганство

ЖИВОТ(НИТЕ)...


0 морски животни
0 пилета
0 пуйки
0 гъски
0 прасета
0 крави и телета
0 овце
0 зайци
0

Броя на животните по света, чиито живот е отнет от индустрията за месо, мляко и яйца - откакто отворихте страницата в този сайт

Кой е онлайн?

В момента има 75 посетителя в сайта

Какво е EcoVege

Група от екологично мислещи вегетарианци

(виж повече)

Начало Здраве Съвети за родители, чиито деца са вегани или вегетарианци

Съвети за родители, чиито деца са вегани или вегетарианци
Публикувано от: Миглена Божикова   
Вторник, 12 Февруари 2013

 

Деца веганиВашите деца не стават вегани или вегетарианци, защото искат да откажат да се хранят с вас на масата или за да затруднят готвенето ви. Най-вероятно те са взели това решение от състрадание към животните, от загриженост за околната среда или от загриженост за собственото си здраве – това е решение, с което вие можете и трябва да се гордеете.

Първо нека уточним какво включва новото хранене на децата ви.

Вегетарианец: човек, отказал се от консумацията на животинско месо (това включва червено месо, птиче месо, риба и морски продукти).
Веган: човек, отказал се от консумацията на всякакви животински продукти (яйца, млечни продукти, суроватка, желатин, казеин, мед и др.). Веганите също така се отказват да ползват кожа, вълна и други животински продукти, използвани за облекло. Също така веганите се отказват от ползването на козметични продукти, тествани върху животни. Както и от развлечения като циркове, зоопаркове и други, където животните са ограничени в неестествени за тях условия и силно стресирани от отношението към тях.

Те ще си останат здрави... нали?

ДА! С добре балансирана веганска храна вашето дете ще бъде дори по-здраво от преди. Американската и канадската диетична асоциация казват: „Добре планирано веганско хранене е подходящо за всеки един период от развитието на човека, включително бременност, детство, късна възраст, кърмене.” Веганите живеят средно повече от хората, хранещи се с животински продукти. Всъщност веганското хранене намалява риска от сърдечни болести, диабет, затлъстяване и някои видове рак.

Как ще си набавят нужните протеини?

Набавянето на протеините не е никак трудно с едно добре балансирано хранене. Всъщност повечето хора приемат повече протеини, отколкото им трябват, което е и основният фактор за развитието на остеопороза.
Веганската храна включва изобилие от протеини. Много по-добре е да си набавяте нужните за тялото ви протеини от растителни, а не от животински продукти, тъй като последните съдържат много холестерол и наситени мастни киселини, които са вредни за здравето.
Веганските източници на протеини са зърнените продукти (царевица, ориз, паста и различните житни растения, лимец), бобовите растения, соевите продукти, семената и ядките (сурови). Проверете етикетите на растителните продукти и вижте с колко протеини изобилстват.

Ами калций?

Соевото мляко може да съдържа толкова калций, колкото и кравето. Продуктите, богати на холестерол, могат да бъдат отхвърлени като източници на калций. Освен това, калцият от кравето мляко се усвоява много трудно и само частично.
Най-често използваните, но не и всички източници на калций са соевите продукти (включително тофу), сусамово масло, бобови култури, смокини, броколи, сурови слънчогледови семки, бадеми, лешници и други ядки, пресен портокалов сок, зелени растения, зеле и други.

И желязо ли?

Анемията е толкова често срещана при веганите, колкото и при невеганите, ето защо не можем да кажем, че веганското хранене е причина за тази болест.
Съществуват множество вегански източници на желязо. Сред тях са обогатени зърнени храни, спанак, соеви продукти, бобови култури, картофи и леща. Хранителните добавки, съдържащи желязо, също са вариант. Всъщност така наречените „изкуствени” начини за приемане на желязо се оказват по-здравословни, отколкото пиенето на мляко. Използването на естествени подсладители като сироп от агаве, петмез от грозде или фурми, сироп (петмез) от захарно цвекло, меласа от захарна тръстика, също добавят желязо в храната ви. Те могат да се ползват и вместо мед навсякъде, където е необходимо, тъй като медът всъщност създава киселинна среда в организма ни, а ние се стремим към алкална, за да сме здрави.
Витамин С също така подпомага усвояването на желязото, затова се погрижете децата ви да приемат достатъчно от този витамин! Има го, разбира се, в голямо количество в лимоните, както и в шипките.

Сутрешна напитка за повдигане на имунната система:

Един прост „трик”, който със сигурност сте чували – да изпивате сутрин чаша лимонов сок, разреден с филтрирана вода - така ще унищожите вредни мигроорганизми, ще си дадете добро начало на деня, ще подобрите и костната система, набавяйки си витамин С. Може да сложите и щипка сода, за усилване на алкализиращия ефект. Прекрасно имуностимулиращо средство!!!

Трябва ли децата (а и големите) да приемат някакви витамини?

Едно добре балансирано веганско хранене може да осигури на веганите всички витамини, но е препоръчително да се приемат мултивитамини. Особено важно за веганите е приемането на витамин В12. Някои вегански храни са обогатени с витамин В12, но много вегани го приемат чрез хранителни добавки. Препоръчваме приемането на този витамин чрез т. нар. суперхрани.

Учени, изследващи качествата на някои видове водорасли твърдят, че Спирулина и АФА (Афанизоменон Флос-Акве) имат значително количество витамин В12. И двата вида водорасли са източник на лесноусвоим витамин В12, но АФА е 7 пъти по-богата на витамин В12 в сравнение със Спирулина. 1 грам АФА осигурява  средната дневна нужда от витамин В12.
Спирулината е вторият най-концентриран неживотински по произход източник на В12 – 2,5 пъти по-богата  от същото количество черен дроб. Употребени съвместно, Спирулина и АФА осигуряват много повече от необходимото количество витамин В12.

 

Да бъдем здрави и любящи!
Няколко примера за здравословна храна, която опазва живота:

Хранителни продукти                                    Протеинов концентрат (Процент според грамажа)
Тофу (произведено от соя)                                          16 %
Глутен (произведен от брашно)                                  70 %
Царевица                                                                       13 %
Ориз                                                                               8.6 %
Соя, зелен фасул, леблебия,                                    
леща и др.                                                                   10 – 35 % 
Бадеми, орехи, кашу, лешници,
кедрови ядки и др.                                                     14 – 30 %
Тиквено, сусамово,
слънчогледово семе и др.                                          18 – 24 %

Концентрираните мултивитаминови таблетки/капсули са също добър източник на витамини, минерали и антиоксиданти.
Плодовете и зеленчуците са пълни с витамини, минерали и антиоксиданти и съдържат висококачествени фибри, които ни поддържат в добро здраве и ни даряват дълголетие.
Препоръчвана дневна доза: 50 грама протеин (за възрастни)!
Организмът ни асимилира по-лесно калция от зеленчуците, отколкото калция от кравето мляко.

А какво да готвя за детето си?

Като се замислим – много неща. Не трябва да поставяте детето си в ситуация „неговата храна срещу вашата.” Защо не опитате нещо такова – цялото семейство да експериментира с храната? Така вие ще опитате нови неща, а детето ви няма да е принудено да яде нещо, което не желае!

Рецепти, рецепти, рецепти...

Винаги можете да експериментирате в кухнята заедно с вашето дете веган. Ето ви и сайт с лесни и вкусни веган рецепти:
                         ecovege.org/recepti

Разбира се, винаги можете да потърсите в google и други такива рецепти. Просто напишете името на желаното ястие.

Я почакай! Готвене без мляко и яйца?

Разбира се, има много алтернативи на яйцата и млякото.

Алтернативи на млякото, маслото и млечните:
- соево, оризово, бадемово, овесено, слънчогледово, сусамено, лешниково млека
- соево и оризово сирене
- тофу крема сирене
- „сладолед”, направен от соево, оризово или кокосово мляко
- кокосово масло
- какаово масло
- какаова маса (за сладкиши)
- соево кисело мляко

Алтернативи на яйцата:
- тофу може да се използва за направата на бъркано тофу, което е вкусен заместител на бърканите яйца.
- за готвене, вместо едно яйце, можете да използвате половин банан, или 2 чаени лъжици царевично нишесте, или 2 чаени лъжици картофено нишесте, или 2 чаени лъжици нахутено брашно, или ¼ чаша ябълково пюре.

Вечеря навън

Да, можете да излизате на ресторант с вашето дете веган, и не, не е нужно то да яде  само салата. Много ресторанти предлагат веган/вегетарианска храна. Понякога е нужно само да кажете на сервитьора какво да не ви слагат в яденето.

И накрая... време за пазар!

Не се притеснявайте, няма да се наложи да сменяте магазина, от който пазарувате. Просто ще се наложи да поглеждате съдържанието на всичко, което купувате. Ще се изненадате колко продукти всъщност са вегански!

НАУКА: Моралният избор на децата вегетарианци

Възпитаничката на Харвардското Образователно Училище Карен Хусар проучва деца на 6-10 годишна възраст, станали вегетарианци, за да напише дисертация за причините, поради които децата стават вегетарианци. Изследвала общо 45 деца и разпитвала под формата на ролева игра, за причините, които са ги накарали да приемат растителния начин на хранене. Тя формулирала четири различни категории причини: морални, лични, локални и социални.

За нейна изненада, повечето деца изтъкнали морални причини за своя избор. Например, Алехандра Тамбъл – 10-годишна, обяснила защо е станала вегетарианка. Тя намира за странно, че едно прасе може да се превърне в тънък резен розово месо, и мисли, че е погрешно да се яде това. Много от децата, дори онези, които са от не-вегетариански домове, имат подобни основания, например: „Не ми харесва идеята да се убиват животни”, или „Аз обичам животните и не исках да ги ям. Просто исках да съм добър.” Госпожа Хусар смята, че ние можем да научим много за морала от децата-вегетарианци, тъй като те имат готови обяснения за своето решение, затова дават автентични отговори относно причините, които са ги накарали да се придържат към вегетарианско хранене.

Това проучване е много интересно и поради факта, който изтъкват резултатите – че децата са способни да взимат независими морални решения още в такава ранна възраст.

Децата с по-висок коефициент на интелигентност са по-склонни да станат вегетарианци
Учени от университета в Саутхемптън, Англия, са изследвали храненето на повече от 8,000 тринадесетгодишни деца, чийто коефициент на интелигентност е бил измерен, когато са били на 10 години. Резултатите показали положителна връзка между интелигентността и склонността за преминаване към вегетарианско хранене.

Ръководителят д-р Катрин Гайл обяснява, че хората, които са по-интелигентни като деца и запазват тази интелигентност и на 30 години, е по-вероятно да станат вегетарианци до тази възраст. Това съответства на други изследвания, показващи, че по-интелигентните хора са по-склонни да се хранят здравословно и да спортуват.

 

Отглеждане на бебе веган

Най-добрата храна за новородените до 1 година е майчиното мляко. Чрез него те получават необходимите им хранителни вещества, витамини и минерали, а също антитела, които ги предпазват от инфекции и намаляват риска от алергии. До колкото по-късно се кърми бебето, толкова по-добре.
Кърменето е полезно и за майката – намалява риска от възникване на рак на гърдата, освобождава  хормони с антистресов ефект, помага за намаляване на телесното тегло.

Трябва да сте сигурни, че кърмата ви е пълноценна, особено по отношение на витамин В12. Ако е нужно, майката го взима като добавка.
А също и на витамин Д. Този витамин се образува в кожата на човека след излагане на слънчева светлина. Трябва да се има предвид обаче, че деца под 6-месечна възраст не трябва да се излагат на слънце за дълго време. Ако излагането на слънце е ограничено (например облачно време, зима и т. н.) трябва да си осигурите допълнителен прием на витамин Д.
Съдържанието на желязо в кърмата е другото важно нещо, което майката трябва да осигурява чрез храната и ако е нужно, чрез добавки.
Също, съдържанието на магнезий.

Допълнителни храни, освен майчиното мляко, могат да се въведат в храненето на новороденото в различен период от време, в зависимост от скоростта на растеж и развитие. Най-често това е времето около 6-я месеца.

Добре е да давате само по една нова храна, за да се види поносимостта на бебето към нея.

Може да се захрани с тиква на пара, картофи, моркови, също на пара, авокадо, райска ябълка, банан и авокадо пасирани заедно, тиквичка. Постепенно се добавят и други храни на каша.
Общо взето, важи принципът Захранване Водено от Бебето.

Трябва да знаете, че детските храни се приготвят без добавка на сол, захар и подправки.

 

*****
И накрая да обобщим. Ако хапвате ядки, бобови (всички видове фасул, соя, леща, грах, нахут, бакла), варива (ориз, елда, киноа, амарант, просо, пшеница, ечемик, царевица), зеленчуци и плодове, семена (слъчноглед, сусам, лен, подправки), то всичко е наред с приема на белтъчини (протеини).
Важно е да се приемат и мазнини, но при веганите това не е трудно- зехтин, авокадо, тахан, ядки, ленено брашно, семена - всички важни за нас мастни киселини са само и единствено от растителен произход.
Не подценявайте и минералите - калций, магнезий, калий, желязо, фосфор, цинк, селен.

Примерно разпределение на храните във вашето меню:
- какао, магданоз, копър, броколи, спанак, пълнозърнест хляб - за магнезий.
- тахан, бадеми, боб, леща и др. - за калций
- картофи и банани - за калий
- зеленолистни, ядки, боб, леща, чия, сусам, какао (сурово), цвекло - за желязо. Но, важно! Желязото се усвоява заедно с витамин С.  

 
Още по темата:

Мария - за веганството и майчинството

10 отговора за вегетарианството на Поли Маринова

Бременните жени могат да са напълно здрави като бъдат вегани (update: Ева от повече от година вече е майка на вегетарианче също :) )

 

Template by SiteGround Web Hosting.
уеб дизайн и изработка на сайт от Владимир Нгуйен (VieN Design)

БЪДИ ВЕГАН, СЪЗДАВАЙ МИР / BE VEGAN, MAKE PEACE/