Животните имат удивителни умствени способности, доказано от множество изследвания и факти, които се публикуват в научни списания и медиите всеки ден.
Делфините например, също като нас, водят социален живот и имат сложен език. Майките гледат децата си няколко години и ги учат да общуват. Делфините имат представа за количество, имат и самосъзнание, което е характерно само за най-умните бозайници. За да избягнат нараняване от камъните, някои делфини обвиват с водорасли нежните си носове. Прасетата и овцете са едни от най-интелигентните домашни животни, и може да се сравняват с кучетата и котките. При експеримент прасетата са премествали курсора по екрана толкова бързо, колкото шимпанзетата.
Овцете несправедливо се смятат за глупави животни. Изследвания показват, че са умни и съобразителни. Овцете познават цветове, геометрични фигури и паметта им е отлична. Тези животни помнят усвоената информация три години, и разпознават до 20 човека и 40 други овце. Сред мекотелите октоподите имат отлична памет. Например, лесно намират изход от лабиринт. Те умеят да отварят кутии и дори могат да бъдат научени да разпознават геометрични фигури. Други учудващо интелигентни животни са враните. Те могат да използват инструменти, да създават скривалища, да прогнозират бъдещето. Използват клончета като вилици, а орехите хвърлят на пътя, за да ги счупят колите. Слоновете пък живеят в сплотени групи със сложна йерархия. Това, което ги поставя по-високо от другите бозайници, е фактът, че показват уважение към мъртвите, като посещават гробовете им. Може би животните са също толкова умни, колкото нас, но за нас разумното поведение е жизнено необходимо, докато за тях е само спомагателен фактор.
~ По материали от в. "Марица"
Още информация:
Висшата интелигентност на животните |